Tomatite kasvatamisel on palju erinevaid nõkse, millest osasid teatakse rohkem, osasid vähem. Kui näiteks on paljud kuulnud sellest, kuidas tomatitaimedel õigesti külgvõrseid ära võtta või millega kõik võib neid väetada (see on sageli paras segu teadusest ja posimisest), siis on siiski mõned nüansid, mida kõik ei tea ja millest võib suurema saagi saamisel abi olla:

1) Tomatitaimi ette kasvatades on ilusate taimede saamiseks lisaks õigeaegsele pikeerimisele veel üks nõks: lahku tõstmine. See tähendab seda, et pottides olevad taimed tuleb üksteise kõrvalt natuke laiemale tõsta, et nende vahele jääks ruumi: nii ei veni nad üleliia pikaks ning saavad lopsakama lehestiku kasvatada. See vajab küll aknalaual rohkem ruumi, aga on seda väärt, sest suurema lehestikuga taimed hakkavad kasvuhoonesse pannes kohe jõudsamalt kasvama.

2) Kui siiski juhtus, et tomatitaimed venisid pikaks, kipuvad kõveraks painduma, potiga ümber kukkuma ja esimesed õipungad on alles 30 cm kõrgusel või kõrgemal, siis selliste taimede istutamisel tuleks nad istutada poolviltu päris sügavale mulda: nii, et ainult ülemised lehed jäävad maa peale. Maa sisse jäävalt osalt võib lehed ära võtta, nad mulla all nagunii fotosünteesida ei saa. Tomatitaim keerab end ise valguse järgi vertikaalseks, nii et ei tasu muretseda et ta viltu kasvama hakkab. Samuti kasvatab tomat varre küljest hulga lisajuuri ning saab nii veel paremini toitained kätte.

3) Tomat ei armasta väga kuuma ning temperatuuridel, mis liginevad juba 30 kraadile, muutub õietolm steriilseks, ehk siis tomatid ei vilju. Vaatad küll, et õitsevad ilusti, aga saaki vähe. Seega, kui su kasvuhoone on täispäikeses, on tõenäosus, et su taimedel on suvel seal liiga palav. Mina näiteks tõstan suveks kasvuhoone tagaseina täiesti ära, et tomatid liialt kuuma ei saaks. Samuti aitab eriti kuumadel päevadel väike ventilaator, mis õhku liigutab.

4) Õitsvaid tomatitaimi tasub aeg-ajalt (nt ülepäeviti või paar korda nädalas) raputada – siis langeb õietolm tolmukatelt emakale ja tomatid viljuvad paremini. Tööstuslikes kasvuhoonetes asendavad raputamist ventilaatorid, mis õhku ringi puhuvad ja taimi natuke kõigutavad.

Sellised on minu väikesed nipid, mis aastate jooksul on tomatikasvatusel aidanud.

Millised on sinu nipid, mis on aidanud tomatitel paremini kasvada ja suuremat saaki saada?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga